Nejdražší žijící
umělec na světě
Jeff Koons
a NFT?
Jeff Koons nedávno oznámil, že uvede svou vůbec první kolekci NFT s názvem „Fáze měsíce“. Na ty, kteří alespoň trochu znají jeho práci, čekalo jen malé překvapení.
NFT budou spojeny se sochami, které přistanou (doslova, nikoli abstraktně!) na Měsíci v plně automatizované misi organizované soukromou leteckou a kosmickou společností Intuitive Machines. I když zatím neznáme podrobnosti, zdá se, že se Koonsův umělecký styl hodí perfektně pro NFT. Koneckonců Jeff Koons byl průkopníkem tvorby, která zcela zničila hranici mezi uměleckým dílem a sběratelským (chcete-li komerčním) zbožím. Podívejme se například na Koonsovy sochy balónků. Jsou to víceméně stejné formy opakující se v různých barvách a velikostech, které se prodávají za neuvěřitelné sumy peněz.
Jeff Koons
Je americký umělec narozený 21. ledna 1955 v Pensylvánii. Někteří jej uznávají jako objevitele nových možností a postavu dalekosáhlého významu, jiní naopak považují jeho práce za pouhý kýč, primitivní a propagující pouze sebe samé. On sám tvrdí, že jeho díla nemají žádné skryté významy.
Vlastně to celé dává smysl
V určitých ohledech by NFT tak, jak existují dnes, nebyly možné bez Koonse a jemu podobných umělců, jejichž umělecké praktiky byly definovány snadno replikovatelnými a srozumitelnými avatary. Koons je téměř vždy automaticky spojován s jeho ikonickými figurkami balónkových zvířat, jako je Králík (1986) a Balónkový pes (1994). Damien Hirst udělal kariéru na Mickey Mousovi a Goofymu. KAWS je také umělec, jehož interpretace Mickey Mouse ho dostala daleko. Jeho sběratelské figurky se spolu s jejich mnohem většími verzemi v muzeích po celém světě staly nevyhnutelným symbolem „cool“ umění.
Bez Koonse by hromadně vyráběný avatar NFT nemohl být nikdy legitimizován. Patří ke generaci umělců, kteří měli po Andym Warholovi zájem nejen prozkoumávat tržní mechanismy prostřednictvím svého umění, ale také svůj úspěch dále replikovat. Koons strávil svou kariéru tím, že stíral, respektive přímo ničil hranici mezi trhem a uměním. A právě zničení této linie umožnilo, aby některé projekty NFT byly vážně (i odbornou veřejností) považovány za potenciální umělecké objekty. Znuděná opice nemusí nic znamenat a balónkový pes také ne. Jsou jen čistým aktivem – to je jejich umělecká hodnota.
Dává smysl, že Koons začal vyrábět NFT. Koneckonců Jeff Koons může být nejprodávanějším žijícím umělcem i zároveň nejprodávanějším digitálním umělcem na světě. Beeple, čtyřicetiletý americký digitální umělec, který loni prodal své NFT za 69,3 milionu dolarů, však nezůstává příliš pozadu.