Banksyho malba
v Lowestoftu
byla odstraněna

Jedna z deseti mediálně známých Banksyho maleb z Východní Anglii náhle zmizela ze zdi, kam ji slavný umělec umístil. Obyvatelé i představitelé města jsou z přístupu majitele domu rozhořčeni.

Deset děl rozmístěných po anglických přímořských městech mělo sezónní prázdninovou oblast zviditelnit. Města Great Yarmouth, Gorleston a Lowestoft se společně v té době ucházela o titul britského města kultury. Banksyho malby vytvořené právě v této a pro tuto lokalitu byly veřejností pozitivně vnímány jako podpora nejen v boji o titul, ale i jako snahu oživit zájem o nyní „ospalá přímořská města“.

Banksyho malba nasprejovaná loni v létě na zeď obchodu s elektronikou ve městě Lowestoft, v Suffolku ve Východní Anglii, byla však bez pozornosti médií odstraněna a předpokládá se, že byla prodána soukromému kupci. Známé dílo znázorňovalo malé dítě v klobouku s páčidlem v ruce. Mnozí byli zklamáni, když se dozvěděli, že se majitelé obchodu rozhodli dílo prodat.

„Lowestoft dostal dárek od Banksyho. Byla to jedinečná příležitost přivést do města tisíce turistů a pomoci tak místní ekonomice. Je to promarněná příležitost.“ řekl BBC obchodník s uměním z Essexu John Brandler, který vlastní několik Banksyho děl. Nasima Begum, místostarostka města Lowestoft, označila odstranění malby za „skutečnou ostudu“ a dodala, že „…umění přilákalo velké množství návštěvníků a že si byla jistá, že tam Banksy dílo nedal v naději, že na tom někdo vydělá“.

Dílo bylo loni na podzim dáno do aukce pořádané známou aukční síní Julien’s v Kalifornii s odhadovaným dražebním potenciálem mezi 200 – 400 tis. USD. Podle Darrena Juliena, prezidenta aukčního domu, však prodejce na poslední chvíli odstoupil od prodeje v připravované aukci a dílo prodal soukromě za nezveřejněnou cenu.

„Myslím, že by se to nakonec prodalo za několik milionů dolarů“, řekl Julien magazínu The Art Newspaper, a dodal „prodejce byl nevzdělaný, pokud jde o aukční proces, nevěřil, že konzervativní předprodejní odhad díla je klíčem k úspěchu“. Julien také magazínu prozradil, že „už při přípravě aukce bylo vztyčeno hodně červených vlajek a nestojí nám to za to, abychom pracovali s někým, kdo není jasně důvěryhodný“.

Majitelé budov, které Banksy ozdobil svými malbami, se často pokoušejí dílo obratem prodat, nákladný proces odborného odstranění malby je však téměř vždy první překážkou. Mimo to je tu ještě nutnost autorizovaného potvrzení, že je dílo pravé. A tím, jak Banksyho díla v posledních letech rostou na ceně, možnost, že je na zdi falzifikát, je více než pravděpodobná.